W siedzibie Zakładu Usług Komunalnych w Brzezinach podpisano umowę na rozbudowę i przebudowę oczyszczalni ścieków położonej przy ul. Waryńskiego 94.
Przy podpisywaniu umowy obecni byli również: Piotr Kopek, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Dariusz Guzek, Burmistrz Miasta Brzeziny oraz Grażyna Dziedzic, Przewodnicząca Rady Nadzorczej ZUK Sp. z o.o..
Oczyszczalnia ścieków w Brzezinach jest drugą oczyszczalnią w województwie łódzkim pod względem ilości ścieków dowożonych. Przyjmuje ścieki zarówno bytowe jak i przemysłowe z kilku gmin. Ostatnia duża modernizacja obiektu miała miejsce w 2011 roku. Ścieki dowożone, zagęszczone i o dużym ładunku biogenów, zaburzają obecnie prace reaktorów biologicznych. Część biologiczna oczyszczalni jest niewystarczająca, by należycie usunąć z tych ścieków azot i fosfor.
Do tego oczyszczalnia mierzy się z dopływem wód deszczowych w czasie ulewnych opadów, co z kolei nadmiernie rozrzedza ścieki i zaburza procesy biologiczne w reaktorze – wyjaśnia Tomasz Duda, kierownik obiektu z ramienia Zakładu Usług Komunalnych w Brzezinach.
Z tych względów obecna modernizacja jest koniecznością. Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. realizuje ją dzięki pozyskaniu środków finansowych z WFOŚi GW w Łodzi w ramach programu priorytetowego „Wsparcie gospodarki ściekowej, III edycja”, w formie pożyczko-dotacji.
Celem prac jest modernizacja części biologicznej, która ma zwiększyć moce przerobowe. Modernizacji zostaną poddane dwa istniejące reaktory biologiczne. Wybudujemy także dwustanowiskową stację zlewczą i nową linię odwadniania osadu. Ważnym elementem będzie budowa dużego zbiornika uśredniającego ścieki dowożone, budowa stanowiska dmuchaw, biofiltra i budowa sieci elektrycznych z nowoczesną aparaturą kontrolno-pomiarową i automatyką. Istniejący zbiornik retencyjny zostanie zaadaptowany do nowej funkcji – funkcji reaktora biologicznego, który będzie działał z dwiema nowymi dmuchawami, sterowanymi z klimatyzowanego kontenera. Cieszymy się, że możemy być częścią tego ambitnego przedsięwzięcia – mówi Robert Malik, Prezes spółki NEWATER.
Spółka NEWATER będzie prowadzić wszystkie prace na czynnym obiekcie. Wszystkie dopływające i dowożone ścieki muszą być oczyszczane zgodnie z założonymi parametrami. Wykorzystane zostaną istniejące obiekty, a prace będą prowadzone na czynnym obiekcie. Nowa stacja zlewcza będzie mogła przyjąć jednocześnie dwa wozy asenizacyjne o pojemności 30 m³ każdy, z kolei nowy zbiornik uśredniający ścieki dowożone o wysokości 5 m będzie mógł pomieścić 1148 m³ ścieków i będzie przykryty zadaszeniem.
Aneks określa przeznaczenie kwoty umorzenia 40% pożyczki udzielonej na podstawie umowy nr 577/ZI/P/2019 z dnia 03.12.2019r., tj. kwoty 200.000,00 zł na następujące zadania: